Podologie a pedikúra

Jak pedikúra u nás vypadá

Přístrojová pedikúra v našem podání trvá od 40ti do 60ti minut (podle náročnosti a stavu nohou klienta). Každému novému klientovi zakládáme osobní kartu, kam zaznamenáme případné alergie, onemocnění a popíšeme stav nohou.

Na nohy nejprve aplikujeme dezinfekční sprej, následuje prohlídka nohou (zkontrolujeme stav kůže, nožní klenby, funkci chodidla, stav nehtů), pak ostříháme nehty a rotační diamantovou bruskou ošetříme nehtové ploténky, začistíme a dotvarujeme nehty, rotačními nástroji šetrně odstraníme případnou zrohovatělou kůži a ošetříme praskliny. V ceně pedikúry je i odstranění kuřích ok.

Na ošetřené nehty pak aplikujeme olej, v případě potřeby speciální olej na poškozené nehty, pod nehty kapátkem aplikujeme preventivně antimykotický roztok a na závěr celá chodidla ošetříme speciální pěnou, která se skvěle vstřebává, nemastí, nezanáší póry pokožky a kožní buňky hydratuje (viz záložka Novinky).  Po aplikaci pěny je celá procedura zakončena krátkou masáží chodidel.

Od ledna 2019 provozujeme také mobilní pedikúru!

Podologie

Podologie je definována jako relaxační, rekondiční a preventivní péče o nohy. Podolog dokáže zhodnotit stav nohou, provést jejich základní vyšetření, umí si poradit se zarůstajícím nehtem, poradí při potíží s vbočeným palcem, zhotoví individuální korektor. Podologie je obor široce rozkročený mezi několika medicínskými specializacemi (ortopedie, diabetologie, chirurgie, dermatologie) a několika řemeslnými činnostmi (ortonyxie, protetika, pedikúra).

Naše centrum spolupracuje s několika praktickými lékaři, s diabetoložkou, chirurgem a dermatoložkou. Je-li problém na nohou záležitostí medicíny, doporučujeme klienta k některému ze spolupracujících lékařů a naopak: usoudí-li lékař, že jeho pacientovi lépe pomůže naše péče, je doporučen k nám. Typickým příkladem jsou například některé kožní projevy na ploskách nohou.

Pokud se jedná o bradavici, doporučíme řešení u kožního lékaře nebo chirurga. Jedná-li se o kuří oko, kožní lékař doporučí naše ošetření. Obdobně je tomu u zarůstajících nehtů. Některé případy musí léčit chirurg či dermatolog, jindy pomůže nehtové rovnátko či tamponáda nehtu v naší provozovně. 

Podologie u nás

V naší provozovně poskytujeme v současné době několik podologických zákroků. Vyrobíme na míru individuální korektory ze silikonové hmoty. Korektory se uplatňují jako pasivní pomůcka při vbočeném palci (hallux valgus), jako meziprstní přepážka zabraňující otlakům a tvorbě kuřích ok, ze silikonu lze vyrobit i další pomůcky pro kvalitnější chůzi. Časem chystáme pro naše klienty i návrh a výrobu individuálně zhotovených stélek (vložek) do obuvi.

Poradíme vám při řešení deformit nohou, doporučíme aktivní korekční pomůcky při vbočených palcích, naučíme vás cviky na zpevnění nožní klenby, rychle, bezbolestně a bezkrevně odstraníme kuří oko.  Vyrobíme vám silikonové korekční pomůcky na míru. Pomůžeme vám při nepříjemné komplikaci – zarůstajícím nehtu. Na nehet aplikujeme nehtové rovnátko. tato metoda se nazývá ortonyxie.

pedikúra, nehtové rovnátko
silikon, pedikúra
odlitek, pedikúra

Ortonyxie

Název pochází z řeckých slov orthos = rovný a onyx = nehet. Proces rovnání nehtů metodou ortonyxie je konzervativním řešením zarůstajících nehtů pomocí nehtových rovnátek (někdy se také můžete setkat s pojmem nehtové špony). První nehtová rovnátka se objevila na konci 19. století v Americe. V naší provozovně pracujeme s kovovými rovnátky systému Ross Fraser, která pocházejí ze Skotska, kde byla poprvé zaregistrována v roce 1960.

Rovnátko se vyrábí z kvalitního ortodontického drátu, který je používán i k rovnání zubů v zubním lékařství. Při první návštěvě zhodnotíme stav nehtu a stanovíme další postup. Pokud není přítomen zánět a okolní tkáň je klidná, upravíme nehet a zhotovíme jeho otisk do silikonové hmoty. Do příští návštěvy z tohoto otisku odlijeme sádrový model vašeho nehtu a podle něj připravíme rovnátko. To pak nasadíme na váš nehet a připevníme speciální hmotou, vytvrzenou modrým světlem.

Vzhledem k tomu, že principem rovnání nehtu pomocí rovnátka je dlouhodobé působení malé síly, trvá proces rovnání 6-12 měsíců. Po tuto dobu je nutné rovnátko pravidelně kontrolovat a přizpůsobovat rovnajícímu se nehtu. Zpravidla jednou za 4-6 týdnů. Ztratíte-li v průběhu procedury rovnátko, zdarma vám vyrobíme nové.  Není-li nehet významně změněn např. plísní, či jiným onemocněním a budete-li po srovnání nehtu dodržovat určité zásady, je riziko recidivy minimální.